Motorcykel

Riskutbildning del 1

Riskutbildning del 1 för motorcykel (även kallad RiskEttan) är ett obligatoriskt moment i körkortsutbildningen som du kan genomföra hos oss på Dalens Trafikskola. Vi tar upp riskerna som är speciella för motorcykelkörning. Utbildningen ger dig kunskap och insikt om problemen med trötthet, alkohol och droger, och hur du kan göra för att undvika dem.

Du kommer få lära dig teoretiskt om:

  • Skyddsutrustning
  • Olika väglag
  • Bromsar
  • Däck
  • Personliga förutsättningar

Utbildningen är tre timmar och hålls normalt på i veckorna på eftermiddag/kväll. Två pauser med kaffe och smörgås ingår. Prisuppgift se fliken “Motorcykel” > “Priser“. Bokning sker enklast via vår E-handel/kurser.

Efter genomförd utbildning rapporteras du til Transportstyrelsen. Utbildningen är giltig i 5 år.